Терміналія Чебула (Terminalia Chebula)

Дія

 

Має м'яку проносну, терпку дію (нестиглі плоди мають більш виражений послаблюючий ефект; стиглі плоди - більш виражений в'яжучий ефект; сеннозіди А і антрахінонові глікозиди зумовлюють послаблюючий ефект, а таніни - в'яжучий ефект); сприяє травленню, є протижелчним засобом, покращує обмін речовин. Входить до складу лікарських засобів для лікування метеоризму, запору, діареї, дизентерії, кісти, порушення травлення; блювання, збільшення печінки і селезінки, для лікування кашлю та бронхіальної астми, а також для нормалізації обміну речовин.

 

Кора має сечогінну дію.

 

Застосування

 

Згідно Аюрведичній Фармакопеї Індії, поряд з іншими показаннями, порошок стиглих плодів показаний при интермиттиючій лихоманці, хронічній лихоманці, анемії і поліурії. Засіб з плодів Т. Чебула з додаванням плодів амли (Emblica officinalis) і терміналії белерики (T. bellirica), яке називається Трифала (Triphalaa), застосовується для лікування порушень функції печінки і нирок. Основним компонентом, що обумовлює проносну дію засоби Трифала, є Т. чебула (сполуки, які мають проносну активність, знаходяться в перикарпії плода).

 

У плодах були виявлені шікімова, галова, тріаконтанова і пальмітинова кислоти, бета-ситостерол, даукостерол, тріетіловий ефір галової кислоти; новий еллагітаннін, терхебулін, а також пунікалагін і теафлавин А. Крім того, в плодах були знайдені новий тритерпен, чебупентол, аржунгенін, терміноеву і аржугенолієву кислоти.

 

Поряд з антиоксидантами флороглюцину і пірогалолу, з рослини були виділені також ферулова, ванілінова, p-кумарова і кофеїнова кислоти.

 

Було показано, що ефірний екстракт має більш виражені антиоксидантні властивості, ніж бутилгідроксіанізол і бутилгідрокситолуол; кислі ефіри, присутні в фенольной фракції екстракту, виявились найбільш ефективними.